elchim
28 آذر 1401 - 11:17

قیمت هندوانه و آجیل شب یلدا در زنجان اعلام شد

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به تشدید نظارت‌ها در بازار شب یلدا و اعلام قیمت‌ها گفت: با متخلفان برخورد قاطع و جدی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، شمارش معکوس برای برگزاری یکی از کهن‌ترین رسوم ایرانیان آغاز شده است، « شب یلدا» یا «چله گجه‌سی» در فرهنگ ایران باستان سپری شدن بلندترین شب سال مردم را بر آن می‌دارد تا غروب آخرین روز از آذرماه تا طلوع نخستین روز از دی‌ماه را جشن  بگیرند و دورهمی‌هایی هر چند کوچک با خانواده و اقوام داشته باشند و نقل افسانه و شعرخوانی و فال حافظ در این شب را انجام دهند.

با فرا رسیدن شب یلدا، تقاضای خرید میوه و هندوانه، آجیل و شیرینی افزایش می‌یابد و متأسفانه در این بین افراد سودجویی هستند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و اجناس خود را گران عرضه کنند. البته در دو روز مانده به شب یلدا انتظار می‌رود حضور بازرسان در بازار پررنگ‌تر بوده و با متخلفان و سودجویان برخورد کنند.

البته نمایشگاهی هم به مناسبت شب یلدا در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین هم برای ثبات قیمت بازار برگزار شد، نمایشگاهی که به گفته مراجعه‌کنندگان چنگی به دل نزد و با انتقادات زیادی همچون کهنه بودن موارد عرضه شده مواجه بود. حتی طبق گفته بازرگان رئیس اتاق اصناف، عدم درج قیمت‌ها و فروش سلیقه‌ای اجناس سبب گلایه مردم نیز شده بود که تذکرات لازم به مسئولان نمایشگاه داده شد.

در همین راستا محمد بازرگان رئیس اتاق اصناف استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، در مورد نرخ اقلام مناسبتی شب یلدا و موضوع گرانفروشی اظهار داشت: با هماهنگی‌های انجام شده و نرخ‌گذاری در این زمینه، گرانفروشی وجود ندارد و تمامی میوه‌های مناسبتی شب یلدا و همینطور آجیل و شیرینی با نرخ مصوب به فروش می‌رسند.

وی اضافه کرد: به فروشندگان توصیه اکید شده که بر روی اقلام خود حتماً قیمت درج کنند؛ از سوی دیگر نرخ‌های مصوب اتحادیه مقابل چشم مشتری نصب شود و قطعاً اگر این موارد از سوی فروشندگان رعایت نشود برخورد قاطع و جدی‌تری با آنان خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به اینکه از کاسبان و فروشندگان تقاضا داریم در این شرایط اقتصادی، مشتریان را بیشتر مدارا کنند، گفت: طبق بازرسی‌های میدانی که از 10 روز گذشته در بازار آغاز شده و تا روز 30 آذر هم ادامه خواهد داشت، میوه فروشان با 20 درصد سود و آجیل فروشان با 10 درصد سود اجناس خود را عرضه خواهند کرد.

وی افزود: هندوانه به عنوان نماد اصلی شب یلدا با قیمت 10 هزار تومان و در بالاترین قیمت نیز 11 هزار تومان نرخ‌گذاری شده که توسط مغازه داران، وانت‌ها و دکه‌های فروش میوه به دست مردم می‌رسد. به تعداد انبوه هم هندوانه در میدان تره‌بار نرسیده به میدان بسیج وجود دارد.

بازرگان تصریح کرد: قیمت آجیل از 280 هزار تومان تا 320 تا 350 هزار تومان در بازار وجود دارد و آجیل فروشان، نهایتاً با 10 درصد سود اجناس خود را عرضه می‌کنند. از سوی دیگر به قنادی‌های سطح شهر هم تأکید شده که قیمت‌های مصوب اتحادیه را مقابل چشم مشتری نصب کنند و از گران فروشی اکیداً خودداری کنند چرا که گشت‌های نامحسوس اتاق اصناف در بازار حضور دارند.

وی عنوان کرد: نرخ سیب سفید از 12 تا 25 هزار تومان، سیب قرمز 11 تا 23 هزار تومان، نارنگی در انواع مختلف با نرخ 9 تا 16 هزار تومان، پرتقال با قیمت 8 تا 13 هزار تومان و نیز انار در نرخ 12 تا 30 هزار تومان اعلام شده است.

بازار , شب یلدا , بازار , شب یلدا , بازار , شب یلدا ,

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 919466